AKCJA STERYLIZACJA/KASTRACJA – TAK! 2016


Przedstawiamy listę gabinetów weterynaryjnych z Puław, Wąwolnicy i Nałęczowa w których od 01 do 31 marca 2016r będzie można wysterylizować/wykastrować swojego pupila po PROMOCYJNYCH CENACH.

Ceny zabiegów u psa, kota i kotki są niezależne od wagi ciała zwierzęcia. Natomiast u suczki cena waha się od 170-200zł w zależności od wagi zwierzęcia.

CENNIK ZABIEGÓW STERYLIZACJI/KASTRACJI:

Pies 100zł

Suczka 170-200zł

Kot 60zł

Kotka 110zł

*
Akcja ma na celu popularyzację humanitarnej metody ograniczenia nad populacji zwierząt domowych, a także szerzenie świadomości wśród właścicieli zwierząt o odpowiedzialności jaką ponoszą za swoich pupili oraz ich potomstwo.

Jest to niezwykle ważne zagadnienie, ponieważ nadmierne rozmnażanie się zwierząt często prowadzi do ich bezdomności, tragicznej śmierci, czy bestialskiego uśmiercania.

Czym jest sterylizacja/kastracja?

Sterylizacja to zabieg przeprowadzany u suk i kotek, polegający na wycięciu jajników oraz macicy, zaś kastracja to zabieg przeprowadzany u psów i kocurów, polegający na usunięciu jąder. Efektem zabiegu jest całkowita i nieodwracalna bezpłodność do końca życia zwierzęcia.

Kiedy można sterylizować suczki, a kiedy kastrować psy?

Suki można sterylizować już od 3 do 6 miesiąca życia, zaś psy około 7 – 12 miesiąca. Natomiast dobrym czasem na sterylizację kotki jest wiek od 6 do 12 miesiąca życia. Kastracja kocura około 6-7 miesiąca życia.

Co daje sterylizacja suki / kastracja psa ?

Sterylizacja suki zapobiega:

*urodzeniu się nadprogramowych szczeniąt,a co za tym idzie porzuceniu lub oddaniu do Schroniska dla bezdomnych zwierząt

*nowotworom narządów rodnych

*ropomaciczu

*nieprzyjemnościom związanym z cieczką

Kastracja psa zapobiega:

*nowotworom

*agresji

*niechcianym miotom

Co daje sterylizacja kotki / kastracja kocura?

Sterylizacja kotki zapobiega:

*urodzeniu niechcianych miotów, a co za tym idzie porzuceniu lub oddaniu do Schroniska dla bezdomnych zwierząt

*nowotworom

*ropomaciczu

*męczącym, wyczerpującym rujom

Kastracja kota zapobiega:

*znaczeniu terenu moczem

*niechcianym miotom

Czy istnieją inne metody?

Istnieją również inne metody zapobiegające niekontrolowanym urodzeniom psów i kotów. Możesz np. zdecydować się na podawanie suczkom i kotkom środków hormonalnych w postaci tabletek lub zastrzyków.

Jednak musisz wziąć pod uwagę, że: -tabletki wymagają stałego i regularnego podawania, -zastrzyki to duża, jednorazowa dawka hormonów stanowiąca ogromny szok dla organizmu samicy, -środki hormonalne są dość drogie, a podawać je trzeba stale, przez całe życie samicy, inaczej wystąpi ruja, -zaburzenia hormonalne wywołane podawaniem zastrzyków/tabletek bardzo znacząco zwiększają prawdopodobieństwo chorób – ropomacicza i nowotworów.

Jak przygotować swojego pupila do zabiegu?

Decydując się na zabieg sterylizacji czy kastracji pamiętajmy, że suczka nie może być w trakcie cieczki, a kotka rui. Bardzo ważne jest, aby minimum 12 godzin przed zabiegiem nie podawać zwierzęciu jedzenia, natomiast 2 godziny przed wody.

Dobrze jest mieć ze sobą kubraczek pooperacyjny oraz kocyk którym przykryjemy naszego pupila po zabiegu, aby było mu ciepło aż do wybudzenia, również pamiętajmy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia aby lekarz wypisał zabieg.

Po sterylizacji zwierzę wybudza się z narkozy w lecznicy pod opieką lekarza, do momentu, aż będzie w stanie opuścić lecznicę o własnych siłach. Podczas odbioru zwierzęcia powinniśmy dostać zalecenia co do dalszego postępowania i ściśle ich przestrzegać.

Do powikłań po sterylizacji dochodzi rzadko, jednak istnieje możliwość zerwania szwów lub rozlizania rany, dlatego oprócz opatrunku, ranę zabezpieczamy dodatkowo specjalnym fartuszkiem.

W pierwsza dobę po sterylizacji nie należy karmić zwierzaka, a jedynie poić wodą w niewielkich ilościach.

Pamiętajmy również o przestrzeganiu zaleconych kontroli lekarskich i ewentualnym podawaniu leków przeciwbólowych, o ograniczeniu ruchu przede wszystkim unikaniu wysiłku i intensywnych zabaw, oraz zdjęciu szwów po 10 dniach chyba, że są to szwy rozpuszczalne.

Natomiast jeśli zauważymy jakieś niepokojące objawy natychmiast zgłośmy je weterynarzowi ( obfite krwawienie z rany, rozejście się brzegów rany, silny obrzęk w okolicy szwu, duszność, bladość błon śluzowych, silny ból po upływie doby po zabiegu, całkowita niechęć do poruszania się następnego dnia po zabiegu, brak oddawania moczu po upływie doby po zabiegu)

12717640_880847335346318_1415712038907126876_n