69/2019


Kolejna interwencja w gminie Janowiec. Temat tyczył się psa biegającego poza posesją i ogólnie poproszono nas o sprawdzenie warunków. Na miejscu podczas kontroli naliczyliśmy aż 13 psów ( w tym 9 szczeniaków). 3 psiaki trafiły z ulicy lub od kogoś kto ich nie chciał .

Psiaki wizualnie były zadbane, jedynie zastrzeżenia mieliśmy do psiaka w typie pitbulla. Był chudziutki. Okazało się, że sunia niedawno urodziła szczeniaki, które po odchowaniu będą szukały nowych domów.

Wszystkie psy miały aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie, dostęp do wody. Psiaki przebywają w domu, na posesji – mają dostęp do wszystkiego. Faktycznie rodzina nie zamykała bramy dlatego jeden z psów wybiegał na drogę często strasząc przy tym okolicznych mieszkańców. Fajnie jest mieć psa, ale jeszcze lepiej jest mieć go w jednym kawałku i nie ryzykować spowodowaniem przez psa wypadku, który może być tragiczny w skutkach.

Wyjaśniliśmy właścicielom dlaczego psy nie mogą same spacerować poza posesją i właściciele obiecali zamykać bramę.

Ponadto porozmawialiśmy na temat suni, która urodziła małe, że warto ją wysterylizować po odkarmieniu miotu. Porozmawialiśmy również na temat jej karmienia. Właściciel ma przypilnować sunie, aby przybrała na wadze. Warto pamiętać, że suki karmiące młode wymagają nierzadko specjalnej pielęgnacji i przede wszystkim dobrze dobranej diety bogatej w białko. Musi w końcu nakarmić nie tylko siebie ale też młode.

Na posesji przebywa jeszcze jedna sunia niewysterylizowana. Obie suczki zostaną wysterylizowane (pitbullka po odkarmieniu miotu).

Do tematu wrócimy za jakiś czas.