13/2020


Gmina Puławy. Kolejne zgłoszenie…

Na miejscu zastaliśmy psiaka w czymś co miało nazywać się budą, a było tak naprawdę piramidą zbudowaną z pustaków, na gołej ziemi, zakryte dyktą… w tym wszystkim pies. Trzęsący się z zimna, przypięty do drewnianego palika na metrowej smyczy.
Mężczyzna będący na posesji nie robił problemów, powiedział że psa przyniosła do domu jego nastoletnia córka a finalnie zajmowanie się nim spadło na niego i żonę, bo dziecko większość dnia spędza w szkole. Niedaleko budy stały miski dla psa, jednak smycz nie pozwalała mu na dostęp do nich. Nakazaliśmy poprawę warunków, zakupienie normalnej budy i przedłużenie lub najlepiej uwolnienie psa z uwięzi. Zawsze osobom które nie mogą trzymać zwierząt w domu – głównie tyczy się to gospodarstw na wsiach, prosimy o zbudowanie kojca lub przedłużenie uwięzi do min 3m, a najlepiej 5m. Ustawa niestety na chwilę obecną nie zabrania trzymania zwierząt na łańcuchach, a wyegzekwowanie prawa odnośnie spuszcznia co 12h jest ciężkie. Właściciele często na policji tłumaczą się, że pies jest spuszczany późnym wieczorem lub nad ranem….

Wracając do tematu… Po paru dniach przyjechaliśmy na niezapowiedzianą kontrolę by sprawdzić czy właściciel zastosował się do naszych słów i byliśmy mile zaskoczeni. Na posesji stała nowiutka buda. Chwilowo jak widać korzysta z niej kot, gdyż właściciel buduje kojec. Do tego czasu pies został zabrany do mieszkania. Gdy przyjechaliśmy psiak przywitał nas wychodząc z domu, razem z młodą dziewczyną. Obok budy stały zapakowane jeszcze w folię przęsła od kojca, wszytko jest w trakcie poprawy.
Właściciel tłumaczył że pies był uwiązany tymczasowo z obawy, że będzie ganiał kury i indyki, ale każdą noc spędza w domu, a także czas kiedy córka jest w szkole. Przebywa na podwórku jedynie gdy dziecko jest na zajęciach. W momencie kontroli pies faktycznie przebywał w domu 🙂

Uświadomiliśmy zarówo rodziców jak i młodą dziewczynę o tym, że jest coś takiego jak ustawa o ochronie zwierząt i należy jej przestrzegać bo można ponieść poważne konsekwencje, a biorąc pod swoją opiekę zwierzę, nieważne czy to mysz, kot czy pies, należy zapewnić mu godne warunki i odpowiednią opiekę. Psiak wizualnie był zadbany, energiczny, przyjazny w stosunku do ludzi, zaczepiał do zabawy. Nie wykazywał lęku ani agresji.

Za jakiś czas ponownie odwiedzimy posesję.