74/2019


Dzień bez interwencji dniem straconym. Dostaliśmy kolejne zgłoszenie dotyczące tym razem nie kota, a psa. Według osoby zgłaszającej, jeden z mieszkańców Puław jest posiadaczem „pitbulla”. Pies podobno jest agresywny, właściciele nie pilnują go na spacerach, ponadto osoba zgłaszająca podejrzewa iż właściciel nie ma pozwolenia na posiadanie psa tej rasy.

Udaliśmy się pod wskazany adres i zastaliśmy bardzo miłą parę, która bez najmniejszego problemu pokazała nam książeczkę zdrowia psa, aktualne szczepienia, kaganiec, który mają zawsze przy sobie na spacerach no i samego psa.

Dżeki – nie jest rasowym psem z hodowli zarejestrowanej w ZKWP. To pies w typie rasy – dodatkowo nie uznawanej za agresywną bo American Staffordshire Terrier nie widnieje na tej liście. Może i Dżeki wygląda groźnie, ale przywitał nas miło. Właściciele twierdzą, że wzięli go od osoby, która parę lat temu chciała się go pozbyć.

Warto pamiętać, że wykaz psów „niebezpiecznych” reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne.

Osoby posiadające psa rasy uznawanej za agresywną muszą złożyć odpowiednie dokumenty w celu uzyskania pozwolenia na posiadanie takiego psa. Pozwolenie wydaje wójt/burmistrz/prezydent miasta właściwy ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymania psa. Właściciel musi początkowo wypełnić wniosek ze wszystkimi informacjami o zwierzęciu, wieku, rasie, oznakowaniu, numerze rejestracyjnym w ZKWP. Dodatkowo, pies rasy uznawanej za agresywną musi mieć dokumenty potwierdzające rodowód lub metrykę. Poza zapisami ustawy, można złożyć także testy psychiczne i testy tresury. Mało kto wie, ale pies rasy uznawanej za agresywną może być wyprowadzany na spacer tylko w kagańcu i tylko pod opieką osoby dorosłej.

Wyżej wymienione przepisy dotyczą psów z legalnych hodowli ZKWP. Nie dotyczą one jednak psów w typie rasy.

Tak więc jeśli boicie się, że Wasz sąsiad spaceruje z groźnym „pitbullem” po osiedlu, najpierw zapytajcie czy jest to pies hodowlany, czy pies w typie rasy.

Zgłoszenie dotyczące Dżekiego właściciele traktują jako zwykłą złośliwość sąsiadów. My w to nie wnikamy, ale polecamy wszystkim zapoznać się z rozporządzeniem i obowiązującymi przepisami bo to ciekawa rzecz